IXth International Eurasian Educational Research Congressng & Consulting

ejej

Prof. Dr. Philip G. Zimbardo

1968’den bu yana Stanford Üniversitesi’nde 50 yıl boyunca ders veren Philip G. Zimbardo, psikolog ve onursal profesör unvanlarına sahiptir. Araştırmalarına Stanford’da devam eden Zimbardo, Palo Alto Üniversitesinde ders vermektedir. Aynı zamanda, insanlara kriz anlarında izleme ve beklemeye yönelik doğal insan eğiliminin üstesinden nasıl gelineceğini öğreten Kahramanca Hayal Gücü Projesi’nin (Heroic Imagination Project) de başkanıdır.

Zimbardo muhtemelen en çok sosyal durumların insanların davranışlarını etkileme gücünü gösteren 1971 Stanford Hapishane deneyi ile tanınır. Farelerin cinsellikte ikna etme davranışları, uyumsuzluk, hipnoz, kültler, utangaçlık, zaman perspektifi, hapishaneler ve delilik gibi geniş ve çeşitli ilgi alanlarını temsil eden araştırmalarıyla ilgili 300’den fazla bilimsel makale, bölüm ve kitap yazmıştır. Üniversite öğrencilerine yönelik yazdığı ders kitapları arasında “Psikoloji ve Yaşam”, “Lucifer Etkisi: İyi İnsanların Kötüye Nasıl Döndüğünü Anlamak” ve “Zaman Paradoksu” yer almaktadır.

Zimbardo lisans derecesini 1954’te Brooklyn Koleji’nde psikoloji, sosyoloji ve antropoloji üçlü ana bilim dalında tamamladı. 1959’dan 1960’a kadar ders verdiği Yale Üniversitesi’nden psikoloji alanında yüksek lisans (1955) ve doktorasını (1959) tamamladı. 1960’dan 1967’ye kadar New York Üniversitesinde psikoloji profesörlüğü yaptı. 1967’den 1968’e kadar ise Columbia Üniversitesinde ders verdi.

Başarılı bir akademik hayata sahip olan Zimbardo oldukça önemli ödüllere layık görülmüştür. 

The Phi Beta Kappa Distinguished Teaching Award for Northern California (1998)
The Robert Daniels Teaching Excellence Award, APA Div. 2 , Society for the Teaching of Psychology Award (1999)
An APA Presidential Citation for Outstanding Contributions to Psychology for his “Discovering Psychology” PBS-TV series (1994).

Prof. Dr. Philip G. Zimbardo’nun Keynote sunu dosyasına aşağıdaki bağlantıdan erişim sağlayabilirsiniz.
Prof. Dr. Philip G. Zimbardo’nun Keynote PPT.