Xth International Eurasian Educational Research Congress

yesil

Prof. Dr. Mark Kiselica

Eğitimci ve sosyal bilimci olan Dr. Kiselica ırklar arası uyumun savunucularından biridir. Psikolojik danışma alanında doktorası vardır ve hem psikolog hem de profesyonel danışman olarak lisanslıdır. Çeşitli üniversitelerde farklı akademik ve idari görevlerde bulundu.

Dr. Kiselica, profesyonel yaşamını sorunlu genç ve yetişkin erkekleri incelemeye ve onlara yardım etmeye, ırkçılık, anti-Semitizm, homofobi, ergen hamileliği ve ebeveynliği, aile içi şiddet ve okulda şiddet gibi ciddi sosyal sorunları ele almaya adamıştır. Kiselica 150’nin üzerinde yayına sahiptir bir yazardır, Multicultural Counseling with Teenage Fathers (Sage, 1995), Handbook of Counseling Boys and Adolescent Males (Sage, 1999), Confronting Prejudice and Racism during Multicultural Training (American Counseling Association, 1999), Counseling Troubled Boys (Routledge, 2008), and When Boys Become Parents: Adolescent Fatherhood in America (Rutgers University Press, 2008) bunlardan bir kaçıdır. Bunun yanında Raising Boys (Allyn & Bacon, 2005), Emotional Roadblocks to Counseling the Culturally Diverse (Wiley, 2007), and Positive Psychology with Male Clients (American Psychological Association, 2008) gibi videolarda yer aldı. Dr. Kiselica, çeşitli genç ve yetişkin erkek popülasyonlarının zihinsel sağlık ihtiyaçlarını ele alan 17 kitaptan oluşan (Counseling and Psychotherapy with Boys and Men) Routledge Kitap Serisinin editörüdür.

Dr. Kiseca toplum yararına kapsamlı hizmetler vermiştir. Society for the Psychological Study of Men and Masculinity derneğinin başkanı Dr. Kiselica, Clinton, GW Bush ve Obama yönetimlerinin Federal Fatherhood Initiatives için danışman bilim insanı olarak görev yaptı ve Steering Committee olarak adlandırılan Newtown Pennsylvania No Place for Hate Campaign’nin yürütme komitesi üyesiydi. Ayrıca, Genç ve Yetişkin Erkeklerle Psikolojik Uygulama Rehberi Geliştirmek için Amerikan Psikoloji Derneği Çalışma Grubunun bir üyesi olarak hizmet verdi.

Dr. Kiselica’nın bilimsel çalışmalarına psikoloji, sosyoloji ve danışmanlık alanlarındaki onlarca büyük dergi ve ders kitabı aynı zamanda dünya çapında hizmet veren yüzlerce kuruluş tarafından atıfta bulunulmuştur. Dr. Kiselica, NBC National News, MSNBC, ABC, CBS ve NBC gibi birçok televizyon kanalına ve Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki büyük metropollere yayın yapan birkaç radyo istasyonunda uzman konuk olarak yer aldı. Ülke çapında birçok büyük gazetede (örneğin, The Boston Globe, The Philadelphia Inquirer, The Dallas Morning Star, The Wichita Eagle, The Statesman Journal of Salem, Oregon, The Newark Star Ledger, The Times of Trenton, The Bucks County Courier-Times), ulusal tirajı olan çeşitli dergilerde (örneğin, US News & World Report, Parenting, Reason, Jump) ve çeşitli İnternet tabanlı haber servislerinde (örneğin, MSNBC.com, Yahoo!News.com, ExciteNews.com, Salon.com) genç babalara yardım etme, erkek çocuklarını anlama ve ırkçılıkla yüzleşme konularında kendisine yer verildi. Ayrıca, sırasıyla American Psychological Association ve American Counseling Association’ın resmi haber bültenleri olan The APA Monitor and Counseling Today’de yer alan makalelerde yer almıştır.

Psikoloji mesleğinin bilimi ve pratiği üzerindeki ulusal etkisinin kabul edilmesiyle Dr. Kiselica, Amerikan Psikoloji Derneği Üyesi ve Saint Vincent Koleji’nin Seçkin Mezunu olarak seçildi ve yapmış olduğu ırkçılık ve anti-semitizmle mücadele çalışmalarının onuruna Amerikan Psikoloji Derneği’nin İnsancıl ve Değer Veren Kişi (Humanitarian and Caring) ödülünü aldı. Aynı zamanda Amerikan Eğitim Konseyi (American Council on Education) üyesidir. Dr. Kiselica, Society for the Psychological Study of Men and Masculinity ve American Mental Health Counselors Association tarafından yılın araştırmacısı olarak seçildi. Buna ek olarak, bir akademisyen olarak yaptığı çalışmalardan dolayı Ball State Üniversitesi’nden En Erişilebilir Öğretmen Ödülü ve Amerikan Ruh Sağlığı Danışmanları Derneği’nden Yılın Danışman Eğitimcisi Ödülü gibi birçok onursal ödül almıştır.